Cytologia Łódź

ginekologia łódź nowa europa

Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych z zakresu ginekologii, jakie powinna wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, jest cytologia. Przeprowadzana regularnie, pozwala wykryć wczesne oznaki raka szyjki macicy, a dzięki temu wdrożyć odpowiednie leczenie, zanim nowotwór rozwinie się do bardziej zaawansowanego stadium. Zaleca się, by badanie powtarzać nie rzadziej niż co trzy lata, jeśli poprzednie wyniki były prawidłowe, a pacjentka nie jest obarczona wyższym ryzykiem wystąpienia choroby.

Cytologia – kiedy robić?

Kobiety przygotowujące się do badania słusznie zastanawiają się, kiedy zrobić cytologię, by jej wyniki były jak najbardziej miarodajne. Wizytę w gabinecie najlepiej zaplanować w środku cyklu menstruacyjnego, czyli około 15. dnia liczonego od dnia rozpoczęcia krwawienia. A kiedy nie robić cytologii? Poza wyjątkowymi sytuacjami badania nie przeprowadza się wcześniej niż 2-4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu menstruacyjnego.

To kiedy robimy cytologię, może wpływać na wiarygodność i dokładność wyników. Z tego względu badania nie przeprowadza się również w trakcie trwania krwawienia – znacznie utrudni ono jego wykonanie. Co więcej, cytologia nie powinna być łączona z innymi badaniami ginekologicznymi, na przykład wymazem lub USG dopochwowym. Pomiędzy nimi należy zaplanować przynajmniej jeden dzień przerwy.

Pierwsze badania cytologiczne

Kiedy zrobić cytologię po raz pierwszy? Niezależnie od tego, czy kobieta rozpoczęła współżycie, na badania profilaktyczne warto udać się nie później, niż po ukończeniu 25. roku życia. Nie powinno wiązać się ono ze stresem – trwa bardzo krótko, nie powoduje bólu, a po kilku minutach pacjentka może opuścić gabinet w oczekiwaniu na wyniki. Cytologię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Materiał do analizy pobierany jest przez położną lub ginekologa z kanału i tarczy szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki.

Niezależnie od tego, w którym dniu cyklu przeprowadzana była cytologia, po badaniu może pojawić się niewielkie plamienie. Nie jest to powód do niepokoju – objawy są najprawdopodobniej wynikiem złuszczania się nabłonka szyjki macicy i powinny samoistnie ustąpić po kilku dniach.

Badania profilaktyczne, diagnozowanie i leczenie schorzeń, prowadzenie ciąży, a także konsultacje ze specjalistą ginekologii dziecięcej – z tymi i innymi problemami zgłosisz się do naszego gabinetu w Łodzi przy al. Kościuszki 106/116.

Zakres wykonywanych usług:

 

  • ginekologia dziecięca,
  • zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej,
  • diagnostyka nieprawidłowych krwawień,
  • diagnostyka zatrzymania miesiączki,
  • diagnostyka mięśniaków, torbieli, polipów, guzów,
  • diagnostyka przerostów śluzówki jamy macicy (endometrium).
 

Dr n. med. Urszula Bartodziej
Wizyty prywatne

Godziny przyjęć pacjentów:
Czwartek 17.00-19.00

Dowiedz się więcej i umów się na wizytę!