Strona główna / Nasze usługi / Zdrowie / Ginekologia / Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna: dobór środków – Łódź

ginekologia łódź nowa europa


Wybranie metody zapobiegania ciąży to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach ginekologicznych. Istnieje wiele dostępnych środków hormonalnych o porównywalnej skuteczności, lecz różniących się charakterystyką. Doustne tabletki, krążki dopochwowe, wkładki wewnątrzmaciczne, a także implanty, plastry czy domięśniowe zastrzyki – ze względu na tak szeroki wybór niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej metody antykoncepcji do potrzeb i stanu zdrowia pacjentki. W naszej placówce również udzielamy porad na ten temat.

Doustne tabletki antykoncepcyjne

Dzielą się na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pierwsze z nich zawierają progestagen, a w drugich znajduje się progestagen i estrogen. Przyjmowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych prowadzi do blokowania owulacji. Siedmiodniowa przerwa w miesiącu „symuluje” zaś menstruację. Bardzo ważne, by tabletki doustne przyjmować zawsze o tej samej porze, więc mogą być metodą nieodpowiednią dla niektórych kobiet.

Wkładki wewnątrzmaciczne

To metoda długoterminowej antykoncepcji hormonalnej. Wkładkę wewnątrzmaciczną, popularnie nazywaną spiralą, zakłada się na kilka lat. Zabieg przeprowadzany jest przez specjalistę, często w znieczuleniu. Wkładka domaciczna ma kształt przypominający nieco literę T, a jej dół zakończony jest sznureczkiem. Rozróżnia się między spiralami hormonalnymi i miedzianymi. Założenie pierwszego wariantu skutkuje zagęszczeniem się śluzu w szyjce macicy, który utrudnia plemnikom przemieszczanie się. Wkładki miedziane dodatkowo zapobiegają zagnieżdżeniu się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy.

Krążki dopochwowe

Nazywane też ringami, w przeciwieństwie do wkładek wewnątrzmacicznych są zakładane samodzielnie przez pacjentkę. Mają postać elastycznego, przezroczystego pierścienia, który umieszcza się w pochwie samodzielnie w pierwszy dzień krwawienia na okres 3 tygodni.

Inne metody antykoncepcji hormonalnej

Plastry przezskórne zawierają takie same substancje, co pigułki dwuskładnikowe: progestagen i estrogen. Nakleja się na ciało na czas siedmiu dni — łącznie należy wykorzystać trzy plastry przez 21 dni, a następnie zrobić tydzień przerwy. Zastrzyki domięśniowe można z kolei wykonywać co trzy miesiące. Działają na bazie progestagenu. Jeszcze innym wyjściem są podskórne implanty. Raz umieszczone, mogą zapobiegać ciąży nawet przez pięć lat.

Dobór metody zapobiegania ciąży

Jak widać, antykoncepcję hormonalną można podzielić na metody krótkoterminowe (doustne tabletki, plastry naklejane na 7 dni, krążki dopochwowe zakładane na 3 tygodnie, zastrzyki wykonywane raz na 3 miesiące), jak i długoterminowe (wkładka wewnątrzmaciczna, implant). Metoda powinna być dobierana z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia kobiety, po wykluczeniu przeciwwskazań, z uwagą na preferencje oraz rodzaj aktywności seksualnej, a także, jeśli jest taka możliwość — na bazie dotychczasowych doświadczeń pacjentki. W naszym centrum doradzamy w wyborze pomiędzy różnymi typami doustnych tabletek, wkładek wewnątrzmacicznych, krążków dopochwowych, plastrów, implantów i zastrzyków.

 

Badania profilaktyczne, diagnozowanie i leczenie schorzeń, prowadzenie ciąży, a także konsultacje ze specjalistą ginekologii dziecięcej – z tymi i innymi problemami zgłosisz się do naszego gabinetu w Łodzi przy al. Kościuszki 106/116.

Zakres wykonywanych usług:

  • rozmazy mikrobiologiczne,
  • cytologia,
  • badania histopatologiczne,
  • dobór środków przeciwciążowych,
  • leczenie menopauzy,
  • leczenie stanów zapalnych narządu rodnego,
  • prowadzenie ciąży,

 

  • ginekologia dziecięca,
  • zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej,
  • diagnostyka nieprawidłowych krwawień,
  • diagnostyka zatrzymania miesiączki,
  • diagnostyka mięśniaków, torbieli, polipów, guzów,
  • diagnostyka przerostów śluzówki jamy macicy (endometrium).
 

Dr n. med. Urszula Bartodziej
Wizyty prywatne

Godziny przyjęć pacjentów:
Czwartek 17.00-19.00

Dowiedz się więcej i umów się na wizytę!