Leczenie nadpotliwości
Choć jest to całkowicie naturalny proces fizjologiczny występujący u wszystkich ludzi, to czasem może powodować spory dyskomfort. Pocenie się – bo o tym mowa – to sposób na pozbycie się nadmiaru wyprodukowanego ciepła oraz schłodzenie organizmu. I wszystko jest w porządku do momentu, gdy nie dochodzi do nadmiernej aktywności gruczołów ekrynowych i apokrynowych, nieproporcjonalnej do potrzeb termoregulacyjnych.
Nadpotliwość – co to za stan?
Jest to dolegliwość dotykająca sporej liczby osób, w wyniku której dochodzi do nadmiernej, nieuzasadnionej aktualnymi potrzebami termoregulacyjnymi organizmu produkcji potu. Może mieć charakter miejscowy i dotykać określonych części ciała, np. twarzy, głowy, dłoni, pach, stóp lub uogólniony. Jej przyczyny dzieli się na pierwotne oraz wtórne. Do pierwotnych zalicza się czynniki genetyczne i zazwyczaj początki objawów obserwowane są już w dzieciństwie lub też w okresie dojrzewania. Przyczyny wtórne mają zróżnicowany charakter – hiperhydroza może być spowodowana m.in.:
- przewlekłymi zakażeniami;
- nadczynnością tarczycy;
- cukrzycą;
- otyłością;
- hipoglikemią;
- nowotworami;
- andropauzą i menopauzą;
- zaburzeniami neurologicznymi;
- przyjmowaniem niektórych leków;
- zażywaniem pobudzających używek.
Problem wymagający leczenia
Nadmierna potliwość jest problemem nie tylko estetycznym, ale i psychospołecznym, wymagającym odpowiedniego leczenia. Patologiczna potliwość dłoni, stóp i dołów pachowych często uniemożliwia wykonywanie pewnych zawodów związanych z bezpośrednim kontaktem z innymi ludźmi. Najczęściej hiperhydrozą dotknięte są dłonie, podeszwy stóp (60% Pacjentów) oraz doły pachowe (30-40% Pacjentów). Często obserwuje się też wzmożoną aktywność gruczołów ekrynowych i apokrynowych o charakterze ogólnym oraz nadmierną potliwość w okolicach czoła lub górnej wargi.
Leczenie nadpotliwości
Sposób leczenia hiperhydrozy zależy od jej etiologii. W przypadku schorzenia o charakterze wtórnym konieczne jest znalezienie przyczyny objawów i wyeliminowanie jej, np. zmiana leków, redukcja masy ciała, ograniczenie używek. Jeśli chodzi o leczenie choroby mającej podłoże genetyczne, do wyboru mamy kilka metod postępowania. W pierwszej kolejności sięga się po antyperspiranty i preparaty o charakterze miejscowym oraz leki. Gdy nie pomagają, można spróbować jednej z form elektroterapii zwanej jontofrezą, czyli zabiegu polegającego na wprowadzaniu cząsteczek jonów pod skórę, co ma doprowadzić do zmniejszenia aktywności gruczołów. Trwałe efekty w leczeniu nadpotliwości przynoszą iniekcje z preparatów powodujących hamowanie wydzielania potu. Metoda ta jest skuteczna i małoinwazyjna, może być stosowana u większości Pacjentów.
Leczenie nadpotliwości – Łódź
W Centrum Medycyny Nowa Europa w Łodzi leczymy hiperhydrozę poprzez zabieg iniekcji toksyny botulinowej, polegający na śródskórnym ostrzykiwaniu preparatem okolic dotkniętych nadmierną potliwością. Poprzedzony jest on próbą Minora, polegającą na nałożeniu jodku potasu i skrobi na skórę. W warunkach dużej wilgotności dochodzi do reakcji barwnej, co wskazuje powierzchnię, na której należy wykonać iniekcję. Wstrzyknięcia wykonuje się co 1-1,5 cm w obrębie oznaczonego obszaru. Pierwsze efekty widać po 7 dniach. Metoda ta charakteryzuje się mało istotnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak przejściowe zmniejszenie czucia powierzchniowego oraz zaburzenie wykonywania precyzyjnych ruchów rąk.
Cena zabiegu w Centrum Medycyny Nowa Europa w Łodzi wynosi od 1.800,00 PLN
Potrzebujesz dowiedzieć się więcej?
Chcesz umówić się na wizytę? Skontaktuj się z nami