Zdrowe odżywianie – jak ułożyć dietę?
Lepsze samopoczucie, wzmocniony układ odpornościowy, więcej sił, mocniejsze włosy – zalety zdrowego odżywiania można mnożyć właściwie w nieskończoność. Niestety, większość z nas wciąż rozumie „zbalansowaną dietę” jako 5 posiłków dziennie i dużą dawkę warzyw i owoców. Zasady prawidłowego układania diety są nieco bardziej skomplikowane. Bez obaw jednak! W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Państwu podstawy i wskażemy, czego unikać.
Nigdy więcej „diet 1200 kcal” i podobnych!
Utarło się przekonanie, że w zależności od płci i stylu życia, powinniśmy dostarczać sobie określoną liczbę kalorii. Na przykład kobieta w średnim wieku o siedzącym trybie życia – nazwijmy ją Martą – codziennie spala około 1700 kalorii. Prowadzi to do logicznego i zarazem błędnego wniosku, że wystarczy zmniejszyć kaloryczność posiłków, by schudnąć i czuć się lepiej. Nie tędy jednak droga.
Korzystanie z diet typu „x kcal” sprawia, że dostarczamy organizmowi zdecydowanie zbyt niską ilość substancji odżywczych. Wystarczy bowiem, że Marta pobiegnie na autobus czy wybierze się na spacer do sklepu, by spaliła więcej kalorii – a to doprowadzi do niedoborów. Rezultatem może być nie tylko wystąpienie efektu jo-jo, ale także osłabienie, pogorszenie samopoczucia, ciągłe zmęczenie i wiele innych konsekwencji.
Co to znaczy zdrowa dieta zbalansowana?
To, po pierwsze, dieta bogata w płyny, konkretniej: w wodę. Należy pić jej co najmniej półtora litra dziennie – dzięki temu oczyszczamy organizm, zapewniamy też przestrzeń, w której mogą zachodzić procesy chemiczne w naszych ciałach.
Konieczna jest też regularność. Przyzwyczajajmy żołądek, że posiłki spożywamy o określonych porach. W ten sposób zlikwidujemy ryzyko wystąpienia napadów głodu i często niezdrowych, szybkich przekąsek.
Zalecamy konsultację z dietetykiem w Centrum Medycyny Nowa Europa.