Otyłość – jak i u kogo ją leczyć?
Jest to skomplikowana i przewlekła choroba, która może wynikać z bardzo wielu różnych czynników. Nieprawdą jest, że w każdym przypadku do otyłości prowadzi nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu. Często przyczyny są dużo bardziej skomplikowane. Choroba ta może mieć bowiem podłoże psychologiczne (np. zespół kompulsywnego jedzenia), hormonalne, metaboliczne lub genetyczne. Natomiast sama diagnostyka czynników prowadzących do otyłości to długi i skomplikowany proces, który nie zawsze kończy się sukcesem.
Nie ulega jednak wątpliwości, że ta choroba ma poważne konsekwencje. Oprócz pogorszenia się jakości życia oraz komfortu psychicznego ponadnormatywna masa ciała może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy zapalenie stawów, a w ekstremalnych przypadkach do przedwczesnego zgonu. Dlatego z rozpoczęciem leczenia tej choroby nie należy czekać zbyt długo.
Jak rozpocząć leczenie?
Jeśli wybierzemy leczenie otyłości na NFZ, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do poradni chorób metabolicznych. Podczas umówionej wcześniej wizyty lekarz z takiej przychodni podejmie decyzję co do dalszego postępowania. W przypadku opieki zdrowotnej prywatnej cały proces jest mniej skomplikowany, ponieważ nie musimy czekać na skierowanie.
Dieta i plan treningowy
Głównym założeniem leczenia otyłości jest oczywiście redukcja masy ciała. W tym celu lekarz (zazwyczaj specjalista dietetyk) układa specjalną, odpowiednio zbilansowaną dietę redukcyjną. Zalecany jest także regularny i dobrany do stanu zdrowia oraz kondycji chorego wysiłek fizyczny. Na początku muszą być to ćwiczenia, które nie obciążą nadmiernie stawów – np. spacery, marsze lub ćwiczenia w basenie. Spadek wagi nie może być nagły, ponieważ wtedy najczęściej prowadzi on do „efektu jojo”. Standardowo zalecana redukcja powinna odbywać się tempie 0,5-1 kg tygodniowo.
Leczenie chirurgiczne
W skrajnych przypadkach np.
- otyłość III stopnia (BMI>40),
- otyłość II stopnia (BMI>35), jeżeli występują dodatkowe choroby (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół bezdechu sennego, zmiany zwyrodnieniowe stawów),
niekiedy potrzebne jest leczenie bariatryczne. Obecnie dostępne metody leczenia operacyjnego otyłości to zabiegowe ograniczenie pojemności żołądka lub chirurgiczne zmniejszenie żołądka.