Łuszczyca – co to jest?
Jednym z niezwykle dokuczliwych schorzeń, spowodowanych czynnikami genetycznymi oraz immunologicznymi, jest łuszczyca. Jej przebieg ma przewlekły charakter – remisji i nawrotów, których częstotliwość i nasilenie związane są ze stopniem zaawansowania choroby. Dlatego warto zastanowić się, jak rozpoznać łuszczycę oraz jakie kroki podjąć w przypadku wystąpienia charakterystycznych zmian skórnych na nią wskazujących.
Łuszczyca – charakterystyka
Wspomniane schorzenie charakteryzuje się występowaniem nieestetycznych, zaognionych zmian skórnych, które w zależności od poziomu nasilenia, mogą przybierać postać niewielkich grudek bądź obszernych plam, zlokalizowanych niemal na całym ciele. Najczęściej występują na łokciach, kolanach, w okolicy lędźwiowo- krzyżowej, a także na skórze owłosionej głowy i na paznokciach
Na wspomnianą chorobę mogą wskazywać początkowo niewielkie zmiany, pokryte charakterystyczną, srebrzystą łuską. Nieleczone, z biegiem czasu, przeobrażają się w tarczki, które mogą pojawiać się w okolicy zmiany pierwotnej, a także w innych obszarach ciała.
Jak leczyć łuszczycę?
Po wystąpieniu charakterystycznych zmian, konieczne jest skonsultowanie swoich podejrzeń ze specjalistą dermatologiem, który po szczegółowym wywiadzie, wykluczy bądź potwierdzi łuszczycę, podejmując odpowiednie metody leczenia. Do najczęściej stosowanych, należą terapie z wykorzystaniem preparatów zewnętrznych, w tym maści i kremów, pozwalających na łagodzenie wykwitów. W przypadkach dużego nasilenia zmian, konieczne jest stosowanie leków doustnych, m.in. wspierających układ odpornościowy. Osoba zmagająca się z łuszczycą, może także poddać się zabiegom fototerapii.
Zastosowanie odpowiedniej metody leczenia może w znacznym stopniu ograniczyć występowanie charakterystycznych dla niej zmian, przywracając komfort. Warto jednak pamiętać, że w okresie remisji należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty, w tym m.in. bezwzględnego zakazu palenia papierosów i spożywania alkoholu czy konieczności wyleczenia chorób zębów i dziąseł. Konieczne jest także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, chroniącej przed jej nadmiernym wysuszaniem.