Kłykciny kończyste – gdzie występują i czym są spowodowane?
Jednym z wstydliwych schorzeń, mogących wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn są kłykciny kończyste. Są to zmiany, pojawiające się w okolicy narządów płciowych, wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Warto zatem zastanowić się, jak skutecznie się przed nim chronić oraz co zrobić w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów wskazujących na wystąpienie wspomnianego schorzenia.
Kłykciny kończyste – co to jest?
Inaczej nazywane są brodawkami wenerycznymi. Wspomniane schorzenie przenoszone jest drogą płciową. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialny za rozwój wielu niebezpiecznych schorzeń.
Kłykciny kończyste to grudkowate zmiany, pojawiające się w okolicy miejsc intymnych, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Mogą przybierać formę mniej lub bardziej zaawansowanych zmian, które niejednokrotnie ulegają rogowaceniu. W pierwszej fazie choroby, na skórze można zauważyć niewielkie jasne bądź brunatne zmiany, które wraz z jej rozwojem, łączą się w skupiska, przypominające kalafior.
Warto zaznaczyć, że kłykciny kończyste często nie powodują nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból, swędzenie czy pieczenie. Ze względu na swój nieestetyczny charakter, mogą jednak powodować dyskomfort oraz prowadzić do innych przypadłości, takich jak m.in. zwężenie cewki moczowej.
Jak leczyć kłykciny kończyste?
Diagnostyka wspomnianego schorzenia nie jest łatwa, co wynika m.in. z braku dolegliwości, skłaniających do skorzystania z pomocy specjalisty. Po odwiedzeniu stosownej poradni, zwykle konieczne jest wykonanie badań, pozwalających ustalić rodzaj wirusa HPV, odpowiadającego za powstanie zmian.
Po postawieniu diagnozy, specjalista dobiera metodę leczenia, dostosowaną do stopnia zaawansowania zmian. Warto pamiętać, że wspomniane schorzenie nawet po wyleczeniu może nawracać, stąd konieczność regularnej kontroli i obserwacji miejsc, w których mogą się pojawiać.
Terapie mające na celu leczenie zmian, przeważnie obejmują stosowanie lekarstw hamujących namnażanie wirusa oraz maści i kremów, łagodzących istniejące zmiany.
Konsultacja: dermatolog.